Dermokosmetyki – czy naprawdę pomagają?

09 Lis
2016

Co dla niektórych oczywistość, dla innych zaskakująca nowość. Nie inaczej jest z dermokosmetykami. Bo co to za produkty, które mają pielęgnować skórę czy ciało, a jednocześnie mieć właściwości lecznicze? Hybryda, która wydaje się łączyć sprzeczności. A jednak dermokosmetyki cieszą się rosnącą popularnością podbijając półki aptek. Decyduje się na nie już co piąty Polak.

 

Czym w ogóle są dermokosmetyki?

No właśnie. Bo tego rodzaju produktów nie kupicie w normalnej drogerii czy supermarkecie. Trzeba się po nie wybrać do apteki lub wejść na stronę apteki internetowej. Dzieje się tak nie bez przyczyny.

Podstawowym wyróżnikiem dermokosmetyków jest to, że w ich składzie znaleźć można substancje o właściwościach leczniczych. Nie tylko więc wpływają na wizualną poprawę jakości skóry, ale także – przynajmniej według producentów, docierają do źródła problemów i próbują je eliminować.

 

W składzie substancje raczej naturalne

Warto przy tym zwrócić uwagę na to, że w skład tego rodzaju produktów wchodzą substancje o działaniu łagodniejszym niż w przypadku standardowych kosmetyków. Najlepszym przykładem mogą być tak zwane emolienty, czyli specyficzne ekstrakty naturalne pochodzące z roślin (jak olejek jojoba) lub produkowane od podstaw w laboratoriach.

Nie są dodawane do kosmetyków przypadkowo. Głównym celem ich stosowania jest zmiękczanie i nawilżanie naskórka. W ten sposób zapobiegają utracie wody przez skórę. Przyczyniają się również do odtworzenia płaszcza lipidowego.

 

Dla alergików i trądzików

Dermokosmetyki są szczególnie polecane dla alergików. Ponieważ nie zawierają sztucznych barwników czy substancji zapachowych, nie powodują podrażnień skóry. Brak też innych niekorzystnych skutków ubocznych związanych z ich stosowaniem.

Oprócz alergików po kosmetyki naturalne powinni sięgać także ci, którzy męczą się ze skórą tłustą lub trądzikową. Szczególnie dobrze sprawdzają się tutaj te zawierające witaminy B6. Dzięki nim zmniejszają produkcję sebum, które z kolei odpowiada za produkcję łoju.

 

Warto wypróbować!

Czy można więc powiedzieć, że dermokosmetyki rzeczywiście są warte uwagi? To zależy. Z reguły produkty tego rodzaju kosztują znacznie więcej niż standardowe kosmetyki. Nie każdego na nie stać i nie każdy może mieć ochotę wydawać po sto kilkadziesiąt złotych na krem do pielęgnacji twarzy.

Z drugiej jednak strony wiele współczesnych produktów kosmetycznych bardziej szkodzi, niż pomaga. Konserwanty, substancje zapachowe czy inne dodatki powodują reakcje alergiczne, wysypki i gorsze samopoczucie. Wiele osób nawet nie kojarzy, że stan ich skóry może w dużym stopniu zależeć od tego, jakich produktów używają, żeby doprowadzić ją do porządku.

 

Wniosek? Żeby przekonać się o tym, czy dermokosmetyki działają, najlepiej wypróbować je samodzielnie. Owszem, będzie to testowanie na żywym organizmie, będzie to nieco bardziej kosztowne, ale być może efekty okażą się warte zachodu. Pasuje? W takim razie ruszamy do apteki internetowej!

Tekst przygotowano w konsultacji z zespołem internetowej apteki Cefarm24.pl.