Diagnozowanie i leczenie niepłodności

25 maja
2018

Współcześnie wiele par i małżeństw boryka się z trudnościami z zajściem w ciążę. Niejednokrotnie mogą być one przyczyną kryzysów w związkach, ponieważ posiadanie potomstwa jest jednym z najważniejszych celów życiowych wielu osób. Współczesna medycyna przychodzi z pomocą osobom z niepłodnością. Leczenie bezpłodności prowadzi niejedna klinika niepłodności, na przykład klinika prenatalna Katowice.

Metody diagnozowania stosowane w klinice niepłodności

Aby rozpocząć procedurę diagnostyczno – leczniczą lekarz prowadzący musi przeprowadzić dokładny wywiad z parą starająca się o dziecko. Interesować go będzie aktualny stan zdrowia, przebyte choroby, styl życia. Na podstawie zebranych informacji i zleconych badań podstawowych zaproponowana zostanie najlepsza spośród dostępnych w klinice prenatalnej Katowice metod. Diagnostyka jest bardzo ważna, ponieważ pomaga wybrać odpowiedni sposób leczenia bezpłodności. Metody służące diagnozowaniu płodności i problemów z nią to:
– kolposkopia, czyli nieinwazyjne badanie przeprowadzane na fotelu ginekologicznym pozwalające ocenić stan szyjki macicy, pochwy i sromu.
– ocena rezerwy jajnikowej pozwalająca na określenie ilości pęcherzyków w jajnikach – ponieważ każda kobieta rodzi się z ograniczoną ich ilością, która systematycznie maleje.
– seminogram, czyli badanie nasienia, które przeprowadza klinika niepłodności. Dzięki niemu możliwe jest oznaczenie zdolności rozrodczych mężczyzny.
– histeroskopia polegająca na obejrzeniu jamy macicy za pomocą sprzętu optycznego i, w razie potrzeby, przeprowadzeniu zabiegu w jej obrębie.
– biopsja endometrium, czyli metoda, którą można uznać zarówno za diagnostykę, jak i leczenie bezpłodności. W jej przebiegu wykonuje się kontrolowane uszkodzenie błony śluzowej macicy, co wpływa na ułatwienie zagnieżdżenia się zarodka w ściance macicy. Do metod diagnostycznych stosowanych w klinikach leczenia niepłodności zalicza się też zabiegi laparoskopowe oraz badanie endokrynologiczne.

Jak leczyć bezpłodność?

Istnieją trzy metody terapii niepłodności:
– inseminacja, czyli podanie nasienia bezpośrednio do jamy macicy. Nasienie może pochodzić od partnera lub, w przypadku, gdy plemniki partnera nie spełniają określonych wymogów, od dawcy. To najprostsza i najmniej inwazyjna metoda.
– zapłodnienie in vitro, czyli pozaustrojowe. Jajeczko zostaje zapłodnione w warunkach laboratoryjnych, a następnie zarodek podaje się bezpośrednio do macicy.
– zapłodnienie in vivo, które jest najbliższe naturze. Klinika prenatalna Katowice dysponuje warunkami, w których zapłodnienie przeprowadzane jest w ciele kobiety.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z http://www.gyncentrum.pl/