Kalifornia kończy z podziałem na męskie i damskie

toaleta
12 Lut
2015

Miasto West Hollywood wprowadza przepisy, w myśl których toalety nie będą mogły być dzielone na damskie i męskie.

Chociaż rzecz nie dotyczy bezpośrednio wyposażenia toalet i higieny, jest warta uwagi. Rada miasta West Hollywood wprowadziła właśnie w życie przepisy, w myśl których restauracje, kawiarnie i hotele (a także wszystkie inne miejsca, w których są publiczne toalety) mają zrezygnować z tradycyjnego podziału na damskie i męskie.

Przepisy są stosunkowo łagodne. Tam, gdzie w toalecie jest więcej niż jedno stanowisko, można będzie zachować podział. Jednak tam, gdzie kabiny są pojedyncze, każda będzie musiała być płciowo neutralna. Wszystko po to, żeby rosnąca społeczność osób nieokreślonych płciowo i transseksualnych nie czuła się dyskryminowana.

By żyło się lepiej

Jak można przeczytać w informacji prasowej, toalety określone płciowo są nieprzyjazne i potencjalnie niebezpieczne dla tych osób, których identyfikacja płciowa odbiega od norm do tej pory uważanych za tradycyjne. Zmiana nie niesie za sobą znaczących kosztów, podniesie natomiast poziom życia wielu ludzi w West Hollywood, argumentują władze.

Choć może się wydawać, że takie zarządzenie to nowość, miasto nie będzie pierwsze. Już w 2006 roku podobne prawo przeprowadzono w Waszyngtonie. W ostatnich latach zrobiły to take takie miasta jak Filadelfia, Austin w Teksasie czy Portland.

Każdy korzysta, jak chce

Wprowadzenie nowych przepisów poprzedziły konsultacje społeczne. Władze rozmawiały z przedsiębiorcami, którzy martwili się o potencjalne koszty proponowanych zmian.

Dla wielu restauratorów, jak podaje New York Times, zarządzenie jest jednak po prostu znakiem czasów i uznaniem stanu faktycznego. Podkreślają oni, że w godzinach największego obłożenia klienci i tak wybierali te toalety, które były wolne, nie przejmując się specjalnie oznaczeniami. Jeden z cytowanych przez dziennik przedsiębiorców tłumaczył, że trudno oczekiwać, że jeśli w kolejce czeka dziesięciu mężczyzn, a damska toaleta jest wolna, to nikt z niej nie skorzysta.

Tęczowe miasto (od 1984 r.)

Trzeba pamiętać o tym, że West Hollywood to specyficzne miejsce. Otwarte, tolerancyjne, zamieszkane przez znaczącą społeczność LGBTQ. Znajduje się tam wiele klubów gejowskich, hoteli i sklepów.

Miasto jako jedno z pierwszych dopuściło małżeństwa osób tej samej płci. W momencie wydzielenia jednostki terytorialnej w 1984 roku większość radnych otwarcie deklarowało się jako homoseksualiści. Dziś w West Hollywood nawet pasy na przejściu dla pieszych pomalowane są w kolory tęczy.