Wakacje z bakteriami

bakterie
29 Cze
2014

Jedziecie na wakacje? Uważajcie: jeśli wybierzecie miejsce, gdzie nikt nie dba o higienę, wymarzony wyjazd może skończyć się źle.

Wycieczka statkiem po ciepłych wodach Morza ¦ródziemnego czy po Karaibach może być świetnym sposobem na wakacje. Albo: na złapanie choroby przenoszonej przez bakterie. Amerykańskie Center for Disease Control and Prevention wzięło na tapetę takie statki. Wyniki są co najmniej niepokojące.

Na statkach i w hotelach

Od 2005 do 2010 roku odnotowano 66 przypadków poważnych zatruć na statkach wycieczkowych. Niby niedużo, ale w tak specyficznych miejscach to wyjątkowy problem. Duże grupy ludzi zamknięte w jednym miejscu, używające tych samych urządzeń sanitarnych i żywiące się zbiorowo ? trudno o lepsze miejsce do wybuchu epidemii. Wystarczy jedna osoba, która wniesie zarazki na pokład ? i gotowe.

Ponieważ liczba zachorowań była duża, naukowcy spróbowali wyśledzić przyczynę. Przeanalizowali wspólne dla wszystkich przypadków elementy i doszli do wniosku, że odpowiedzią na ich pytanie są toalety. Na większości statków były nieprawidłowo czyszczone.

Warto o tym pamiętać także w kontekście tak lubianych u nas wyjazdów do ośrodków all inclusive, które zasadniczo nie różnią się od wielkich statków wycieczkowych.

Jak ocenić toaletę?

Na co warto zwrócić uwagę przy ocenie toalet? Na pierwszy ogień idą wrażenia wzrokowe i zapachowe. Toaleta powinna być czysta, wydezynfekowana (zapach może być nieprzyjemny, ale nie zawsze) i bez żadnych walających się odpadków.

Dobrze jest zwrócić uwagę na obecność wszystkich podstawowych elementów wyposażenia. A więc: funkcjonującej spłuczki oraz deski klozetowej, która podnosi się bez problemów i zostaje w takiej pozycji; umywalki wraz z dozownikiem bezdotykowym mydła; papierowych ręczników; z kranu powinna lać się ciepła woda.

Uwaga: myć trzeba umieć

Na tym nie koniec. Należy zrobić wszystko, aby samemu nie stać się roznosicielem zarazków. Przede wszystkim jednak ? aby nie zarazić się tym, co zostawili inni. Najlepszym na to sposobem jest oczywiście odpowiednie mycie rąk.

Trzeba to robić za każdym razem, gdy korzystamy z toalety, a także gdy wracamy z miejsc publicznych. Bezwzględnie należy myć ręce po kontaktach z innymi ? kiedy np. ściskamy sobie dłonie. To podstawy, które każdy powinien znać, ale nie zaszkodzi przypomnieć.

A jak myć ręce? Najlepiej odkręcić ciepłą wodę, pobrać mydło i energicznie rozcierać je dłońmi. Czas mycia: co najmniej dwadzieścia sekund. Jeśli jedynie włożymy ręce pod wodę, efekt będzie prawie żaden.