Czy wiesz jak rozpoznać zanieczyszczoną wodę w domowej instalacji?

30 Cze
2017

Czysta woda w domu wydaje się czymś oczywistym, jednak często korzystamy z wody zanieczyszczonej nawet tego nie wiedząc. W jaki sposób rozpoznać problem i jak się go pozbyć? Czy uzdatnianie wody w domu ma sens?

Po czym poznać, że woda jest złej jakości?

Na co dzień używamy wody do wszystkiego – prania, mycia czy oczywiście spożywania. Na pierwszy rzut oka ciężko ocenić, czy woda jest brudna. Skoro nie ma koloru, nie pachnie w żaden charakterystyczny sposób, to pewnie bierzemy ją za całkowicie czystą. Problem pojawia się wtedy, gdy ta czysta z pozoru woda zaczyna zostawiać na przykład w czajniku biały, twardy osad.

Taka oznaka wskazuje jednoznacznie, że w wodzie znajduje się coś jeszcze, co dodatkowo może mieć bardzo zły wpływ na działanie sprzętu w domu – narażone na osady kamienne są praktycznie wszystkie urządzenia codziennego użytku, w tym pralki, zmywarki, wspomniane czajniki czy nawet systemy instalacji grzewczych CO.

Sposoby uzdatniania wody

W walce o sprawny sprzęt domowy, ale również o nasze zdrowie, do dyspozycji mamy wiele przeróżnych filtrów i urządzeń, które pomogą skutecznie oczyścić wodę przed jej dotarciem do delikatnych części wewnątrz urządzeń. Są to zarówno instrumenty wielkości przeciętnego smartfona jak również sporych rozmiarów stacje będące jednocześnie filtrem i pojemnikiem buforującym.

Niezależnie od ilości posiadanego w domu czy mieszkaniu miejsca dostępne środki pozwolą na uzdatnianie wody w sposób bezpieczny i nierzucający się w oczy. Inną sprawą jest fakt, że przykranowe filtry w obecnych czasach nikogo już nie dziwią, ponieważ jakość wody w rurach u większości z nas stanowi niemiły problem.

Co to właściwie daje?

W pełni oczyszczona woda daje komfort w kuchni i łazience nie tylko sprzętom domowym, ale również mieszkańcom – bezpieczny płyn możliwy jest do spożycia bezpośrednio z kranu w upalne dni, a mycie nim pożywienia nie nanosi dodatkowych elementów na pokarm. Również kąpiele w wodzie pozbawionej osadów sprawią widoczną różnicę.

Warto więc rozważyć domowe sposoby na uzdatnianie wody, co prowadzi bezpośrednio do poprawy wygody korzystania z niej, a także bezpośrednio wpłynie na długowieczność urządzeń domowych, których ewentualna naprawa czy wymiana zawsze stanowi nieprzyjemny obowiązek. Wybór rozwiązań jest na tyle szeroki, że nawet najmniejsze mieszkanie można wyposażyć w instalację, która pozwoli na cieszenie się czystą i bezpieczną woda.

Artykuł powstał we współpracy ze Rosmosis