Badania mykologiczne – co to jest?

badane mykologiczne
23 Sie
2017

Aby dokładnie wiedzieć, czym są badania mykologiczne warto dowiedzieć się czym jest “mykologia”. Otóż, “mykologia” to dział w biologii, który zajmuje się badaniem grzybów (Fungi) – ich systematyką, budową i znaczeniem dla człowieka. Do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka potrzebne są grzyby – ich miejscem bytowania są jelita, gdzie regulują ich pracę. Ale w żadnym wypadku grzybica nie jest nam potrzebna pod kątem dermatologicznym.

Gdzie możemy wykonać badanie mykologiczne?


Punktów pobrań próbek do analizy jest wiele, jednak specjalizujących się w tym temacie laboratoriów już nieco mniej. Badania mykologiczne Warszawa ma na specjalnej uwadze, gdyż to właśnie tam znajdziemy najwięcej punktów diagnostycznych.

Jak przygotować się do badania mykologicznego?


W zależności od diagnozowanego przypadku, próbkę do badań mykologicznych pobiera się inaczej. Ale zawsze po pobraniu materiału zakłada się hodowlę, na której podstawie można określić gatunek grzyba – pod ocenę wchodzą cechy takie, jak: kolor, kolonia, struktura. Materiałem pobieranym na badanie mykologiczne może być:
1. Krew – zostaje pobrana bezpośrednio z żyły.
2. Kał – należy przynieść próbkę w sterylnym pojemniku do laboratorium.
3. Płyny ustrojowe – zostaje nam pobrana na przykład ślina.
4. Wycinki – mogą to być wycięte fragmenty jelita podczas kolonoskopii, czy wycinki skóry, paznokci, włosów.
5. Wymazy – z ran, pochwy, uszu (pobierany jest materiał z miejsc podejrzanych o zakażenie grzybicze).

Jakie są rodzaje chorób grzybiczych i jej objawy?


– Rodzaje grzybicy:
Grzybica to jedna z najpowszechniejszych chorób skórnych. Ze względu na rozległość tej choroby można ją dzielić na wiele grup, najpopularniejsze są grzybice stóp, paznokci, skóry głowy. Grzybicę skóry rozróżnia się na:
1. Antropofilne (pochodzenia ludzkiego), gdzie to człowiek jest źródłem zakażenia.
2. Zoofilne (pochodzenia zwierzęcego), gdzie to wierzę jest źródłem zakażenia i te stany zapalne zazwyczaj są większe.
– Objawy grzybicy:
Najczęstszymi objawami są: łuszczenie i maceracja skóry, zaczerwienienie i wykwity (krostki, pęcherze, grudki).

Diagnozowanie grzybicy w obecnych czasach nie jest trudne, a badanie mykologiczne w http://derm-est.pl/mykologia/ nie jest skomplikowane dla pacjenta. Ważne jest by rozpoznanie nastąpiło szybko, gdyż leczenie grzybicy jest żmudne i trwa bardzo długo. Jeśli więc podejrzewasz u siebie grzybicę to zrób jak najszybciej badania mykologiczne – zaoszczędzisz sobie trudu leczenia, pieniędzy oraz czasu poświęconego na szykanie przyczyny twojego dyskomfortu.