Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/maker4/domains/prohigiena.com/public_html/wp-content/plugins/a3-lazy-load/admin/admin-interface.php on line 364
Choroby brudnych rąk - Higiena dla was

Choroby brudnych rąk

brude ręce
01 Sie
2014

Nie da się ukryć, że nawet przestrzegając zasad higieny możemy zarazić się chorobami brudnych rąk. Dlaczego? Bo inni ich nie myją lub robią to źle.

Może tego nie wiecie, ale na dłoniach aż roi się od drobnoustrojów. Samych bakterii jest tama 150 odmian. Niektóre są nieszkodliwe ? dzięki nim skóra funkcjonuje prawidłowo. Inne pojawiają się od czasu do czasu ? powodują infekcje. Są także takie, które wywołują groźne choroby. Wiele z nich rozprzestrzenia się, ponieważ ludzie nie dbają o higienę ? konkretnie ? nie myją rąk. Nie robią tego trzy z czterech osób opuszczających toaletę. Jakie choroby nam grożą?

Owsica

To jedna z najczęstszych chorób. Powoduje ją znane zwierzątko ? owsik. Owsiki dostają się do organizmu przez przewód pokarmowy. Po prostu połykamy ich jaja. Na całym świecie notuje się ponad miliard zachorowań rocznie. Jak można się zarazić? Przez kontakt z kimś, kto choruje i nie myje rąk po wizycie w toalecie.

Zapalenie wątroby typu A

Tak zwana żółtaczka pokarmowa (WZW A) może przypominać grypę. Bolą mięśnie, brzuch. Po kilku dniach skóra i białka oczu nabierają żółtego odcienia. Żółtaczkę leczy się w szpitalu, można się także na nią zaszczepić.

Złapać WZW typu A można poprzez jedzenie skażonej żywności czy korzystając z tej samej toalety co chory. Także w tym przypadku kluczowe jest zachowanie higieny ? w tym mycie rąk.

Bąblowica

Typowa choroba brudnych rąk. Jaja bąblowca, który odpowiada za rozwój schorzenia przenoszą się na niemytych owocach leśnych. Mogą znajdować się także na niemytych dłoniach. Choroba jest groźna ? rozwija się powoli a głównym objawem jest torbiel, której pęknięcie może powodować m.in. wstrząs anafilaktyczny czy cholestazę.

Giardioza

Kiedy osoba zarażona wydala kał, razem z nim wydostają się z organizmu także miliony cyst giardii, pierwotniaka pasożytniczego odpowiedzialnego za rozwój choroby. Stąd mogą trafić do wód gruntowych czy powierzchniowych. Zarazić się nią można także kontaktując się z osobą chorą.

Objawy to bóle brzucha, brak apetytu. Mogą pojawić się groźne powikłania.

Zakażenie bakterią e.coli

Inną nazwą bakterii e.coli jest pałeczka okrężnicy. Wchodzi w skład flory bakteryjnej jelita grubego ? kiedy się tam znajduje, wszystko jest w porządku. Wspiera rozkład pokarmu. Ale uwaga: jeśli dostanie się do innej części organizmu, pojawiają się problemy.

Konkretnie: zatrucia pokarmowe oraz zakażenia dróg moczowych. Bakterie e.coli pojawiają się w toaletach. Ich dużą obecność notuje się na spłuczkach, klapach sedesowych a nawet suszarkach do rąk.

Odpowiedzią każdego z nas na groźbę zakażenia powinno być odpowiednie, częste mycie rąk. Nie uchroni nas przed wszystkimi chorobami, ale zminimalizuje ryzyko.