Dermatoskopia – najczęściej zadawane pytania

08 maja
2019

Badanie dermatoskopowe to oględziny skóry w celu oceny zmian występujących na ciele. Dermatoskopia najczęściej służy wykryciu czerniaka, czyli nowotworu złośliwego. Pacjenci często zadają pytania na temat tego badania. Oto odpowiedzi na najpopularniejsze z nich.

Co to jest dermatoskop?

Pod nazwą tą kryje się urządzenie służące do wykonania badania dermatoskopowego. Ma ono niewielkie rozmiary – wygląda jak mała latarka wyposażona w lupę, którą przysuwa się do skóry, by móc dokładnie obserwować i ocenić zmiany na ciele pod kątem m.in. wielkości, barwy, wypukłości itp. Nowsze modele sprzętu posiadają możliwość analizowania obrazu na ekranie. Tego typu dermatoskop pozwala także na to, by lekarz mógł dokonać zapisu zdjęcia i umieszczenia go w kartotece pacjenta.

Czy dermatoskopia jest bolesna?

Nie, badanie dermatoskopowe jest w 100% bezbolesne. Pacjent zupełnie nie odczuwa tego, że jest poddawany tego typu analizom. Lekarz ogląda jego skórę jak przez szkło powiększające, zupełnie nie ingerując w żaden sposób w ciało. Wykonanie takiej oceny nie trwa z reguły dłużej niż kwadrans. Pacjent nie musi również wykonywać wcześniej żadnych badań (np. morfologii) ani stosować diety. Wystarczy po prosu zapisać się na dermatoskopię i stawić w gabinecie w umówionym terminie.

Kiedy zgłosić się na dermatoskopię?

Jest wiele powodów, dla których ludzie zgłaszają się na badanie dermatoskopowe. Pierwszą z przyczyn jest po prostu zaniepokojenie się zmianą skórną, która nieoczekiwanie pojawiła się lub rozrosła, zwłaszcza gdy dodatkowo powoduje ból lub stan zapalny. Specjaliści zalecają też, by dermatoskopię wykonywały osoby, które w dzieciństwie narażone były na częste przebywanie na słońcu, uległy poparzeniu słonecznemu, posiadają piegi lub mają jasną cerę. O regularnym badaniu nie powinni zapominać ci, u których w rodzinie pojawiły się przypadki nowotworów skóry. Trzeba dodać, że dermatoskopię wykonuje się także przy innych nieprawidłowościach lub chorobach (np. świerzb).

Ile kosztuje badanie dermatoskopowe?

Dermatoskopia może być przeprowadzana w ramach funduszu zdrowia – wówczas jest bezpłatna. Osobom, którym zależy na szybkim terminie, pozostają prywatne gabinety. W takich wypadkach za badanie dermatoskopowe trzeba zapłacić. Koszt takiej analizy skórnej wynosi wtedy od ok. 100 do 350 zł.