Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/maker4/domains/prohigiena.com/public_html/wp-content/plugins/a3-lazy-load/admin/admin-interface.php on line 364
Europa ma spuszczać mniej - Higiena dla was

Europa ma spuszczać mniej

woda
31 Lip
2014

Każdorazowe spuszczenie nie powinno zużywać więcej niż sześć litrów wody, uważa Komisja Europejska. Dlaczego? Ponieważ najzwyczajniej w świecie nie ma takiej potrzeby. Dziś marnują się ogromne ilości wody ? i pieniędzy.

Ktoś może powiedzieć: kolejna inicjatywa europejska, która ma regulować życie każdego z nas. Być może. Z drugiej jednak strony ilość zużywanej wody ma tak duże znaczenie, że być może warto opierać się na pewnych standardach.

Miliardy do ścieków

Chodzi zarówno o ochronę środowiska jak i pieniądze. Każdego dnia przeciętny europejczyk spuszcza w toalecie 45 litrów wody, równowartość 0,5 zł. Niby nic, ale jeśli przemnożyć przez pół miliarda ludzi i 365 dni w roku wychodzi poważna kwota (jakieś 11-12 mld zł rocznie licząc po polskich cenach).

Masa pieniędzy. Nic dziwnego, że warto przyjrzeć się możliwościom oszczędności w tym zakresie. A że robi to Unia Europejska? No cóż, ktoś musi.

Zmniejszyć nawet trzykrotnie

O jakich korzyściach mówimy? Pisaliśmy już o tym, że przy wadliwie dobranej muszli i zbiorniku o niewłaściwych rozmiarach jednorazowe zużycie wody może wzrosnąć nawet do 20 litrów. Tymczasem jednorazowe spuszczenie nie powinno pochłaniać więcej niż 10 litrów. I to przy dość rozrzutnym gospodarowaniu wodą.

Eksperci pracujący dla Komisji Europejskiej idą dalej. Przyjęli, że maksymalne zużycie przy jednorazowym spłukaniu toalety nie powinno przekraczać 6 litrów. W przypadku pisuarów nie może być większe niż litr.

Przeciętnie dużo, ale są wyjątki

Pełne wprowadzenie tych regulacji może być trudne. Na europejskim rynku zdecydowanie dominują zbiorniki duże. Ponad 95 proc. rynku to toalety, w których jednorazowe spuszczenie wody oznacza zużycie ponad sześciu litrów. Przyzwyczajenia będą musiały się zmienić po wprowadzeniu górnego limitu zużycia.

Z drugiej jednak strony są przykłady państw, w których przeciętne zużycie wody jest znacznie niższe. W krajach skandynawskich na przykład instalowane są głównie toalety ze zbiornikami o objętości do 4 litrów. Także w Wielkiej Brytanii tego rodzaju produkty rekomendowane są klientom indywidualnym urządzającym łazienki w nowym budownictwie.

Automatyka może pomóc

W opracowaniu przygotowanym przez ekspertów pojawia się także propozycja promocji toalet spuszczanych automatycznie. Taki rozwiązanie uniemożliwiłoby niektórym użytkownikom nadmierne wykorzystywanie wody. O ile oczywiście jej ilość byłaby dopasowana do potrzeb.

Gdyby rzeczywiście udało się ograniczyć zużycie wody podczas jednorazowego spuszczania, można by mówić o ogromnych oszczędnościach. Dla prowadzących przedsiębiorstwa działające w branży horeca czy w galeriach handlowych to konkretne pieniądze, które można wydać na rozwój biznesu a nie ? spuszczać do ścieków.