Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/maker4/domains/prohigiena.com/public_html/wp-content/plugins/a3-lazy-load/admin/admin-interface.php on line 364
Jak prawidłowo myć ręce? - Higiena dla was

Jak prawidłowo myć ręce?

mycie rąk
15 Sie
2014

Niektórzy twierdzą, że nawet jedne na pięciu Polaków nie myje rąk przed jedzeniem. Zgroza! Pytanie, czy reszta w ogóle wie, jak prawidłowo myć ręce?

Jakiś czas temu w Wielkiej Brytanii przeprowadzono badanie. Okazało się, że na aż 16 proc. telefonów komórkowych znajdują się bakterie e.coli. I to pomimo że znakomita większość badanych twierdziła, że myła ręce przed skorzystaniem z toalety. Czego może dowodzić brytyjski przypadek? Tyle, że wiele osób po prostu nie wie, jak myć ręce.

Bakterie czają się wszędzie

To poważna sprawa. Brak odpowiedniej higieny powoduje przenoszenie groźnych bakterii ? m.in. wspomnianej e.coli. O tym, jakie schorzenia mogą pojawić się w organizmie w wyniku nie mycia rąk pisaliśmy wcześniej.

Nawet osoby, które wiedzą że trzeba myć ręce, robią to w niewłaściwy sposób. Niektórzy w ogóle nie używają mydła. Inni myją tylko w zimnej wodzie (inna sprawa, że nieraz w toaletach publicznych po prostu tylko taka leci). Większość robi to za krótko.

Jak więc prawidłowo myć ręce?

Liczy się woda i mydło

Przede wszystkim ? w ciepłej wodzie i z użyciem mydła. To ważne ? wiele odmian bakterii ginie jedynie w wysokiej temperaturze. Zimna woda po prostu spłucze z dłoni kurz i brud, niczego więcej nie da. Woda powinna być także bieżąca ? mycie rąk w zatkanym zlewie mija się z celem. Bakterie wrócą, skąd zostały zmyte. Warto jest także zainwestować w filtr wody dzięki któremu pozbędziemy się z niej wielu zanieczyszczeń i bakterii. Uzdatniona woda nadaje się nie tylko do picia, jest też znacznie zdrowsza przy czynnościach higienicznych. Filtrowana woda przedłuża także życie pralek zmywarek i innych sprzętów korzystających z wody. W polskich miastach woda często jest bardzo zanieczyszczona, dlatego powinniśmy rozważać zakup specjalistycznego filtru. Na przykład Warszawa uzdatnianie wody w tym mieście jest konieczne gdyż to co płynie z kranu nie jest na pewno wodą pitną.

Kluczowe jest oczywiście mydło. Ale uwaga: złym pomysłem jest używanie takiego w kostce. Dlaczego? Z prostej przyczyny ? jest używane przez wiele osób, leży na wilgotnej mydelniczce przez co staje się świetnym miejscem do rozwoju bakterii. Z tego względu należy korzystać jedynie z mydeł w płynie podawanych z odpowiedniego dozownika. W niektórych toaletach publicznych spotkać można podajniki bezdotykowe ? to rozwiązanie idealne.

Trzeba poświęcić 45 sekund

Żeby prawidłowo umyć ręce, trzeba trochę cierpliwości. Procedura jest prosta. Trzeba zmoczyć dłonie, a potem nałożyć na nie mydło. Przez około trzydzieści sekund należy mydło wcierać. Nie należy zapominać o przestrzeniach między palcami, a także ich końcami. Także wierzch dłoni trzeba odpowiednio potraktować mydłem.

Dobrze jest sięgnąć wyżej ? do nadgarstków. Także tam znajdują się bakterie.

W sumie mycie rąk powinno trwać nawet 45 sekund. Długo? Być może, ale leczenie chorób wywołanych przez bakterie przenoszone na dłoniach może trwać jeszcze dłużej i być znacznie bardziej uciążliwe.

Nie na wszystko mamy wpływ

Czy to wystarczy? Niekoniecznie. Czytelnicy naszego bloga wiedzą, że bakterie przenoszą się także już po umyciu rąk. Na przykład ? poprzez elektryczne suszarki do rąk czy na klamkach drzwi. Co sprawia, że nawet prawidłowe mycie niekoniecznie musi oznaczać stuprocentową higienę. W niektórych sprawach zależymy od innych i niczego nie da się z tym zrobić.