Kiedy i po co wykonuje się posiewy mykologiczne?

Badania mykologiczne
02 Sie
2017

Badania mykologiczne to inaczej posiewy mykologiczne, które służą do wykrywania oraz zidentyfikowania patogenów w postaci chorobotwórczych grzybów. Jest to jedno z podstawowych narzędzi diagnostycznych. Dzięki pobraniu materiału, możliwe jest przeprowadzenie testów biochemicznych, co z kolei pozwala postawić prawidłową diagnozę i dobrać odpowiednią terapię leczniczą. Na czym tak naprawdę polega badanie mykologiczne i jakie są wskazania do jego wykonania?

Badanie mykologiczne warszawa – wyjaśniamy, czym są posiewy mykologiczne

Badanie mykologiczne warszawa przeprowadzane jest w celu zdiagnozowania zakażenia grzybiczego. Często wymagana jest hodowla pobranego od pacjenta materiału, którą następnie poddaje się ocenie. W tym celu wykonuje się badanie mikroskopowe i należy przeprowadzić także testy biochemiczne. Wówczas można poznać, co dokładnie jest przyczyną schorzenia, a mianowicie które grzyby są odpowiedzialne za powstanie zakażenia. Pamiętajmy o tym, że u każdego człowieka występują naturalnie na skórze, w jelitach czy też w jamie ustnej bakterie i drożdżaki, które mają neutralny wpływ na nasze zdrowie lub są nawet niezbędne do prawidłowego przebiegu niektórych procesów. Bez bogatej flory bakteryjnej mielibyśmy ogromne problemy gastryczne i bardzo słabą odporność.

Jako, że infekcje grzybicze często wywołują objawy podobne do zakażeń bakteryjnych czy wirusowych, niezwykle ważne jest przeprowadzenie badań mikologicznych. Pozwalają one na rozróżnienie prawdziwej przyczyny powstałego problemu. Bez tego terapia często skazana jest na niepowodzenie, gdyż jej skuteczność jest bardzo mała. W celu zdiagnozowania grzybicy, przeprowadzane jest badanie potencjalnie zakażonego materiału. Do badania mikologicznego może posłużyć wymaz z jamy ustnej czy pochwy u kobiet lub fragment paznokcia czy też próbka krwi. Następnym krokiem jest wykonanie z pobranego materiału hodowli, co pozwala określić dokładnie gatunek grzyba. Dopiero celowane leczenie jest w stanie zagwarantować uzyskanie satysfakcjonujących rezultatów w postaci wyeliminowania patogenów odpowiedzialnych za rozwój grzybicy.

Kiedy wykonuje się badania mykologiczne?

Posiewy mykologiczne wykonuje się w przypadku podejrzenia zakażenia grzybiczego. Symptomami mogą być zaczerwienienie i swędzenie skóry, zgrubienie i żółknięcie paznokci, pleśniawki w jamie ustnej czy też upławy na skutek zapalenia pochwy. Należy pamiętać o tym, że objawy w przypadku grzybiczych zakażeń mogą być różnorodne. Wszystko zależy od tego, jaka część ciała została zaatakowana. Niekiedy można pomylić je z symptomami grypy. Często pojawia się ból głowy, sztywnienie karku, wysoka temperatura czy też nawet zaburzenia świadomości. Na profesjonalne badanie mykologiczne warszawa możesz zapisać się na stronie Derm-est.pl.