Z czego może wynikać pokrzywka na twarzy?

08 Lis
2018

Wszelkie zmiany na twarzy zauważamy prawie natychmiast ze względu na to, że każdy dba o to, by ten fragment ciała wyglądał nieskazitelnie, skoro podczas kontaktu z drugim człowiekiem parzymy właśnie na twarz. Jedną z niepokojących zmian może być dolegliwość manifestująca się swędzącymi i piekącymi bąbelkami oraz plamami. Skąd bierze się pokrzywka na twarzy?

Przyczyny leżące w spożywanych pokarmach

Jedną z przyczyn pokrzywki na twarzy może być uczulenie na konkretne produkty żywnościowe bądź ich grupy. Przykładem może być nabiał, cytrusy, orzechy czy czekolada. Są to jedne z najsilniejszych alergenów pokarmowych. Poszczególne osoby mogą mieć również alergię na zupełnie inne produkty. Łatwo to zauważyć, jeżeli pokrzywka na twarzy pojawia się właśnie po zjedzeniu czegoś konkretnego.

W takiej sytuacji trzeba będzie odstawić ten rodzaj pokarmu. Jeżeli jednak ciężko jest ustalić przyczyny pokrzywki na twarzy i nie ma się pewności, że pojawia się ona na skutek spożycie danego typu jedzenia, z pewnością trzeba będzie wykonać testy alergiczne.

Pokrzywka kontaktowa

Kolejną z przyczyn może być kontakt skórny z alergenem. Jeżeli zmiany obejmują twarz, to można przypuszczać, że chodzi na przykład o kosmetyki czy jakieś maści, ale także na przykład proszek do prania, kiedy wkłada się świeżo uprane rzeczy przez głowę i tkanina dotyka twarzy. Alergenem może być także ślina zwierząt.

Niekiedy objawy takiego kontaktu z czymś, co powoduje uczulenie mogą być tak silne, że pokrzywka na twarzy jest tylko jednym z elementów alergii. Inne mogą na przykład dotyczyć języka, chociaż najczęściej dzieje się tak w przypadku alergii pokarmowej. Jakie mogą być jeszcze inne powody, które przyczyniają się do powstawania pokrzywki na twarzy?

Pozostałe możliwe przyczyny

Także przyjmowane leki, zimo, czy wzrost temperatury ciała, mogą powodować zmiany na twarzy. Jeżeli szybko one mijają, nie ma większych powodów do niepokoju, jednak warto odwiedzić lekarza. Obejrzy on zmiany i zapyta o stosowane leki, kosmetyki czy dietę.

Leczenie opiera się na stosowaniu leków antyhistaminowych. Przynoszą one ulgę szybko i na długo. Jeżeli znana jest przyczyna pokrzywki, oczywiście wskazane jest jej wyeliminowanie, albo przynajmniej zredukowanie ekspozycji.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki